گران قیمت ترین سنگ های قیمتی جهان

 

سرویس خبری مجله بین المللی معمار و مد امروز: دربین سنگ های قیمتی جهان پنج سنگ که گران قیمت ترین هستند معرفی میشوند:

5- گراندیدریت (Grandidierite)

این کانی سبز - آبی تنها در ماداگاسکار یافت می شود. نخستین و تنها نمونه این کانی در تصویر زیر نمایش داده شده است. این کانی همانند الکساندریت و تانزانیت چند رنگ است و توانایی عبور دادن رنگهای آبی، سبز و سفید را دارد. 

4- الماس قرمز (Red diamonds)

الماس در رنگ های مختلفی در طبیعت وجود دارد که بر اساس فراوانی به ترتیب عبارتند از: زرد، قهوه ای، بی رنگ، آبی، سبز، سیاه، صورتی، نارنجی، بنفش و قرمز. بزرگترین الماس قرمز روی زمین به نام موسایف قرمز وزنی معادل 5.11 قیراط (تقریبا 1 گرم) دارد.

3- ماسگراویت (Musgravite)

این کانی برای نخستین بار در سال 1967 در ناحیه ماسگریو در جنوب استرالیا کشف شد ولی در مقادیر اندک در گرینلند، ماداگاسکار و جنوبگان نیز یافت می شود. تا سال 2005 تنها 8 نمونه با این ویژگی از این کانی بدست آمده است.

2- ژرمژوئیت (Jeremejevite)

ژرمژوئیت برای نخستین بار در پایان قرن 19 در سیبری کشف شد، نمونه های با کیفیت جواهر (با اندازه و خلوص مناسب) ژرمژوئیت در نامیبیا یافت شدند. بزرگ ترین ژرمژوئیت تراش داده شده به وزن 60 قیراط  (12 گرم) است.

 

1- بریل قرمز (Red Beryl)

بریل قرمز (زمرد قرمز یا زمرد مخملی) نخستین بار در سال 1904 مورد بررسی قرار گرفت. از نظر ترکیب شیمیایی این ماده نزدیک زمرد و آکوامارین ولی از هر دوی این کانی ها کمیاب تر است. این کانی در بخش های محدودی از یوتا و نیومکزیکو یافت می شود. قیمت بریل قرمز به ازای هر قیراط 10 هزار دلار تخمین زده می شود.

 

 

 

 

بالا